mfi

 • MFI
  چندین اندیکاتور برای بررسی حجم معاملات وجود دارد که اینجا مهمترین آنها را معرفی می کنم. قبلا درباره اندیکاتور RSI خواندیم. MFI در عمل همان RSI است و با همان مکانیزم عمل می کند با این تفاوت که در اینجا حجم معاملات با قیمت ترکیب می شود. MFI به معنای شاخص جریان پولی است و ادعا دارد جریان و جهت ورودی یا خروجی پول در سهم را بازنمایی می کند (ادعای درستی نیست!). 


  نحوه محاسبه جریان پولی بدینگونه است که: 
  ابتدا قیمت تیپیکال بدست می آید. قیمت تیپیکال به معنی حاصل جمع (بالاترین+ کمترین + آخرین قیمت) تقسیم بر ۳ است. البته گاهی بجای این می توان قیمت آخر را مبنا قرار داد و حتی می توان انواع دیگری از محاسبات را داشت. فقط توجه کنید اگر قیمت پایانی بورس ایران را وارد کنید حجم را دو بار وارد تحلیل کرده اید.
  در مرحله بعد این قیمت تیپیکال را در حجم ضرب می کنیم. این می شود جریان پولی خام. 
  سپس مانند RSI نرخ جریان پولی برای ۱۴ روز را بدست می آوریم. یعنی در ۱۴ روز گذشته کندل های صعودی را از کندل های نزولی جدا می کنیم و روزهای مثبت را با هم جمع می کنیم (قیمت تیپیکال ضرب در حجم) و روزهای منفی (قیمت تیپیکال ضرب در حجم) را با هم. و در آخر مثبت را بر منفی تقسیم می کنیم.
  در مرحله نهایی شاخص جریان پولی را محاسبه می کنیم. بدینصورت: صد منهای (۱۰۰تقسیم بر ۱ بعلاوه جریان پولی خام).
  فرمول به این صورت است:
  * 1. Typical Price = (High + Low + Close)/3
  * 2. Raw Money Flow = Typical Price x Volume
  * 3. Money Flow Ratio = (14-period Positive Money Flow)/(14-period Negative Money Flow)
  * 4. Money Flow Index = 100 - 100/(1 + Money Flow Ratio)
  کمی پیچیده شد ولی اگر این محاسبات را نگرفتید خیلی مهم نیست!


  در MFI دو حد ۸۰ در بالا و ۲۰ در پایین داریم. معمولا عبور از ۸۰ به معنای ورود بیش از اندازه پول و اشباع خرید است و نزول به زیر ۲۰ به معنای اشباع فروش. بدین معنا که در خریدهایمان توجه می کنیم اگر MFI بالای ۸۰ بود با احتیاط بیشتری خرید می کنیم و اگر زیر ۲۰ بود احتمال ارزندگی خرید را می دهیم (هرگز صرفا بر مبنای MFI یا هیچ اندیکاتور دیگری خرید یا فروش نمی کنیم)

 

/ 2 نظر / 73 بازدید
احسان

سلام دوست عزیز وبلاگ خیلی جالبی دارید. من مطالبتون رو خواندم عالی بود. ممنون میشم به وبلاگ منم سربزنی و تبادل لینک کنیم.

هگزا

سلام وبللاگت خیلی قشنگه بیست بیسته،ولی از مطالبش سردر نیاوردم.